816 Obserwatorzy
29 Obserwuję
pablos

Pablos czytelnik

Jan Costin Wagner - "Zima lwów"

Zima lwów - Jan Costin Wagner

Moje drugie spotkanie z fińskim policjantem Kimmo Joentaa okazało się być już spotkaniem znacznie spokojniejszym, pozbawionym takiej gorliwości ze strony czytelnika, jak w przypadku “Milczenia”. Na szczęście książka “Zima lwów” wciąż pozostaje dobrą lekturą, po prostu tym razem przedmiot opowieści trafił do mnie o wiele słabiej.

W “Milczeniu” patrzyliśmy jak autor delikatnie i bez szczególnych kontrowersji, ale jednak pokazuje w pewien sposób mechanizm działania psychiki pedofila. I był to obraz nie pozbawiony współczucia dla osób o tych koszmarnych skłonnościach. Tym razem Jan Costin Wagner bierze na warsztat motyw jak dla mnie już nie tak niecodzienny.

Zabitych zostaje dwóch mężczyzn. Pierwszy to sądowy lekarz, a drugi to wytwórca manekinów. Oboje w swojej pracy mają często do czynienia ze zwłokami - ten pierwszy je poddaje badaniom, a ten drugi... je produkuje. W ten sposób zarabia na życie - tworząc manekiny zwłok, poszarpanych w wypadkach, pozbawionych kończyn, zmiażdżonych, także takich będących już w zaawansowanym procesie rozkładu, topielców o nabrzmiałych od wody ciałach. I niewątpliwie jest artystą w swoim fachu. Stąd też nie ogranicza się do sprzedawania czy wypożyczania swoich “produktów” na potrzeby filmów, czasem trafiają mu się wręcz wystawy.

Temat jest nie tyle trudny, co dziwny. Według mnie autorowi niezbyt wyszła owa “moralna” część powieści, tak samo jak niezbyt mu się udała część kryminalna. Całe szczęście, że książka nie skupia się jedynie na tych dwóch elementach - trzecim jest coś o wiele ciekawszego. Nasz bohater bowiem poznaje... kobietę! Wreszcie, po tylu latach spędzonych w samotności po śmierci żony, coś zaczyna się dziać w jego życiu uczuciowym. Lecz najlepsze jest to, kim owa kobieta jest - to dopiero będzie zagadka i pole do popisu dla pisarza, który lubi tematy “moralne” poruszać w swoich powieściach. Już bym chciał wiedzieć jak to się dalej potoczy :-)

 

Im Winter der Löwen

Akcent 2011