816 Obserwatorzy
29 Obserwuję
pablos

Pablos czytelnik

Åsa Larsson - "Burza słoneczna"

Burza słoneczna - Asa Larsson

...i gdy przeczytałem tomy drugi, trzeci, czwarty a nawet piąty opowiadające o niejakiej Rebece Martinsson, wydawca zdecydował się wypuścić w formie ebooka także tom pierwszy. Przy czym trzeba wiedzieć, że wydarzenia z tomu pierwszego właśnie mają wielki wpływ na decyzje, jakie Rebeka podjęła później, powracamy do nich kilkakrotnie i bałem się, że zabawa będzie słaba wiedząc mniej więcej jaki będzie koniec.

 

Na szczęście myliłem się. Uwielbiam się mylić.

 

Książka to taki sam depresyjny dramat, jak kolejne tomy. Tym razem jednak, ponieważ Autorka dopiero przedstawia nam swoją bohaterkę, dowiemy się całkiem sporo informacji na temat młodości Rebeki; czasów, gdy jako nastolatek dała się wciągnąć (jak niejeden z nas) w tą okropną, potworną machinę służącą do manipulacji ludźmi, jaką jest wiara i wynikająca z niej religia. O tym właśnie jest “Burza słoneczna” - o ludziach słabych psychicznie i innych, którzy takowych uwielbiają wykorzystywać. Nigdzie nie znajdziemy tak wiele tych cech, jak wśród wspólnot religijnych.

 

Powieść jest debiutem Pisarki, i jest to debiut doskonały. Już tutaj widać wszystkie te cechy Jej pisarstwa, które tak mocno do mnie trafiły i tak często zwalały mnie z nóg. Jak dla mnie Åsa Larsson to mistrzyni sprawnie kreowanych historii, za każdym razem innych, choć tak samo interesujących, mówiących o jakże poważnych problemach, jednak problemach dotyczących nas wszystkich, nie kwestiach wymyślonych, rzadkich, niespotykanych. Taką literaturę uwielbiam.

 

O klasie pani Larsson niech świadczy też fakt, że mimo iż wiedziałem jak (mniej więcej) kończy się powieść, i tak dałem się kilka razy wspaniale zaskoczyć, a książka zupełnie tak, jak kolejne tomy, które tak wychwalałem okazała się jedną z tych pozycji, które nie pozwalają się zająć czym innym, jak tylko jej czytaniem. Serdecznie wszystkim polecam, teraz, gdy “Burza…” już wyszła w formie ebooka kolejna grupa czytelników może poznać Rebekę Martinsson zgodnie z chronologią wydarzeń.

 

Solstorm

Wydawnictwo Literackie 2013