816 Obserwatorzy
29 Obserwuję
pablos

Pablos czytelnik

Orson Scott Card - "Kryształowe Miasto"

Kryształowe Miasto (Opowieść o Alvinie Stwórcy, #6) - Orson Scott Card, Maciejka Mazan
Ostatni (jak na razie) tom przygód Alvina już tytułem informuje, że nasz bohater wreszcie założy/zbuduje/odnajdzie swoje wymarzone Kryształowe Miasto. Niestety tendencja spadkowa serii widoczna jest tu w całej okazałości, książka nie potrafi przykuć uwagi ani przez chwilę. Nie pomaga nawet stosunkowo ciekawie zrealizowane przedstawienie postaci niejakiego Abe'a, czyli samego Abrahama Lincolna.
 
Żeby było gorzej, znowu wraca problem Czarnych, a rewolucja którą Card opisuje jest tak niewiarygodna, że po raz pierwszy "Opowieść o Alvinie Stwórcy" zaczyna być odbierana przez czytelnika jako klasyczne, sztampowe fantasy, a nie - jak dotąd - przyjemna powiastka z morałem. Autor w dodatku nie potrafi się uwolnić od pewnych sytuacji znanych nam już doskonale, gdyż w pewnym momencie znowu wraca kwestia... złotego pługu, tym razem w postaci dzieci kowala Makepeaca i ich żądań, sam mistrz kowalski już dawno gryzie ziemię...
 
Ech, lepiej, by był to ostatni tom. Ale znając zwyczaje pisarza - nie wierzę w to. Dlaczego? Ot, chociażby dlatego, że wydany jakiś czas temu "Ender na wygnaniu" lekko zmienia(!) fragmenty oryginalnej "Gry Endera". Card stale wraca do swoich najlepszych bohaterów, odcina kupony od ich popularności. Powinno się takich machlojek zabronić.
 
The Crystal City
Prószyński i S-ka 2004